کمپین پوکی استخوان

درباره کمپین

درباره کمپین

هر ساله به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان، علاوه بر فعالیت هایی که شامل آموزش های عمومی به عموم جامعه در رابطه با پوکی استخوان می باشد، آموزش های حرفه ای (مانند کارگاه ها، سمینارها و کنفرانس ها، سمپوزیوم ها و …) به طور مرتب توسط پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران برگزار می شود.

رویداد های مربوط به روز جهانی پوکی استخوان در هر سال، با شعار مخصوصی برگزار می گردد. این اقدامات با هدف مقابله با شیوع بیشتر پوکی استخوان و افزایش سلامت عموم جامعه صورت می پذیرد. در واقع بزرگداشت روز جهانی استئوپروز فرصتی است تا آگاهی عمومی در رابطه با پوکی استخوان افزایش بیابد و تمامی منابع در این زمینه به کار گرفته شود. با توجه به اهمیت آموزش و آگاهی همگانی در رابطه با این بیماری خاموش، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران هر ساله در روز جهانی پوکی استخوان اقداماتی را انجام می دهد که خلاصه ای از آن ها به شرح زیر می باشد:

اقدامات آموزش عمومی

این اقدامات در راستای آموزش همگانی در رابطه با بیماری پوکی استخوان است که گروه هدف آن عموم مردم هستند. یکی از اقداماتی که در این راستا انجام می پذیرد، ترجمه منابع آموزشی منتشر شده توسط IOF به زبان فارسی و به اشتراک گذاری آن ها از طریق رسانه های اجتماعی، وب سایت مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه های علوم پزشکی کشور می باشد. علاوه بر این، انتشار و توزیع مواد آموزشی مانند بروشور های آموزشی برای کودکان و بزرگسالان و تهیه کتاب ها و کتابچه های آموزشی جهت گسترش آگاهی در مورد پوکی استخوان از دیگر اقدامات پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در روز جهانی استئوپروز می باشد.

در راستای تحقق هدف آموزش همگانی، آموزش چهره به چهره در مورد اهمیت سلامت استخوان برای عموم مردم و استفاده از بازی های آموزشی مانند بازی مار و پله در سایز بزرگ اقدامات مهم دیگری است که توسط EMRI انجام می گیرد. هم چنین، کنفرانس های خبری و کمپین رسانه های اجتماعی علیه پوکی استخوان از دیگر اقدامات این مرکز است. لازم به ذکر است که در این راستا، اخیراً یک کمپین اجتماعی یکساله از طریق بستر رسانه اجتماعی اینستاگرام آغاز شده است که در آن مطالب آموزشی مختلفی برای افراد فارسی زبان منتشر می شود تا آگاهی از پوکی استخوان را افزایش دهد. علاوه بر این، پوسترهایی نیز هر ساله در راستای آموزش همگانی منتشر می شود که برخی از عناوین آن عبارتند از: شکستگی استخوان استقلال او را سلب کرد-این پوکی استخوان است، هنگامی که یک عطسه می تواند استخوان های شما را بشکند-این پوکی استخوان است، هنگامی که زمین خوردن روی سطح لغزنده، زندگی شما را تغییر می دهد-این پوکی استخوان است، قد او کوتاه شده و همانند شیشه شکننده است-این پوکی استخوان است و استخوان لگن او بعد از سر خوردن روی فرش شکست-این پوکی استخوان است.

اقدامات آموزشی تخصصی و حرفه ای

این اقدامات در راستای آموزش پزشکان، پیراپزشکان و متخصصان در رابطه با این بیماری خاموش انجام می شود که هدف آن ها پیشگیری، تشخیص به موقع و اقدامات درمانی مناسب در بیماران مبتلا به پوکی استخوان است. یکی از اقدامات مهمی که پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در این راستا انجام می دهد عبارتست از برگزاری دوره های اساسی در رابطه با پوکی استخوان که جدیدترین دانش مربوط به تراکم، تشخیص و مدیریت پوکی استخوان را در اختیار شرکت کنندگان این دوره ها قرار می دهد. برگزاری سمپوزیوم های سالانه در رابطه با پوکی استخوان یکی دیگر از اقدامات مهم این مرکز در راستای آموزش تخصصی- حرفه ای می باشد. علاوه بر این، انتشار راهنماهای تخصصی در رابطه با پوکی استخوان و توزیع مطالب آموزشی از دیگر اقداماتی است که در این راستا انجام می پذیرد. هم چنین پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، هر ساله در راستای تحقق هدف آموزش تخصصی پزشکان و پیراپزشکان اقدام به برگزاری سخنرانی ها و پانل های علمی در رابطه با موضات مختلف در حوزه پوکی استخوان و برگزاری وبینارها و سمینارهای تخصصی در این حوزه می کند.

دانستن این نکته که می توان با اصلاح سبک زندگی از بروز پوکی استخوان پیشگیری نمود و یا در صورت ابتلا، عوارض آن از جمله شکستگی را کنترل نمود، برای همه ضروری است. علاوه بر این، تغییرات شیوه زندگی می تواند یکپارچگی و تعادل اسکلتی عضلانی را بهبود بخشد. امید است تا با توجه به اقدامات گسترده ای که هر ساله در روز جهانی استئوپروز توسط EMRI انجام می گیرد سلامت جامعه و دانش پزشکان، پیراپزشکان و متخصصان در این زمینه در کشور، بهبود و ارتقاء یابد. لازم به ذکر است، بیشتر آموزش ها چه در حوزه آموزش عمومی و چه تخصصی به صورت آنلاین یا ویرچوال برگزار می شود.

Scroll to Top